trešdiena, 2014. gada 23. aprīlis

Par dezodorantiem un svīšanu...

Svīšana ir parādība, kura ir pavisam normāla, taču, saprotamu iemeslu dēļ, nav mums tīkama. To var regulēt, izmantojot dažnedažādus līdzekļus. Kā neapjukt lielajā piedāvājumā, kuru dezodorantu labāk iegādāties, bet varbūt vispār nelietot? Kādas ir galvenās dažādu dezodorantu atšķirības, un kā atrast sev piemērotāko līdzekli? Kā izvairīties no dezodorantu izraisītām ādas problēmām? Raksta tapšanā konsultēja „Medicīnas sabiedrības ARS” dermatoloģe Dr. Ilze Koha un ķirurgs Dr. Jānis Dūmiņš.

VISPĀRĪGI PAR DEZODORANTIEM UN PRETSVIEDRU LĪDZEKĻIEM

Kādi ir dezodorantu veidi?
Pašlaik mēs varam iegādāties divu veidu dezodorantus. Pirmos nesauc citādi, kā vien par dezodorantiem, un tie nomāc baktēriju vairošanos, jo tieši baktērijas rada nejauko sviedru aromātu. Parastos dezodorantus mēdz pieskaitīt pie kosmētikas un parifimērijas nozares produktiem. Uz jautājumu „kam īsti paredzēti parastie dezodoranti” dermatoloģe Ilze Koha atbild: „Specifiskās smakas nomākšanai, likvidēšanai un neitralizēšanai.” Otrs veids ir pretsviedru līdzekļi jeb tā saucamie antiperspiranti, kuri galvenokārt aptur svīšanu kā tādu, jeb, vienkārši sakot, sašaurina-nobloķē poras. Daktere Koha piebilst: „Antiperspiranti daļēji novērš svīšanu, aizsprostojot un sašaurinot sviedru dziedzeru izvadkanālus. To sastāvā esošās vielas bloķē šos izvadkanāliņus, samazinot sviedru izdalīšanos uz ādas virsmas.” Antiperspirantus dažkārt pielīdzina medicīniskiem līdzekļiem, jo to sastāvā esošās vielas ietekmē organisma procesus un funkcijas.


Kā labāk izvēlēties sev piemērotu dezodorantu? Kādi ir kritēriji tā izvēlē?

Dr. I. Koha: „Pirmkārt, būtu jāizlemj – dezodorantu vai antiperspirantu? Tātad - atbilstošais līdzeklis būtu jāizvēlas, ņemot vērā individuālo svīšanas stiprumu. Ja tas ir normas robežās, tad jālieto parastais dezodorants, taču, ja svīšana ir pastiprināta, tad var lūkoties uz antiperspirantu pusi. To, vai tava ķermeņa izdalītais sviedru daudzums ir normas robežās, vai pārniedz to, vislabāk palīdzēs noskaidrot ārsts vai dermatologs. Un otrkārt – jāpievērš uzmanība savam ādas tipam - jutīgai, alerģiskai, problemātiskai ādai ieteicams izvēlēties ārstnieciskos kosmētikas līdzekļus - aptiekas produkciju.”


Vai no dezodorantu (antiperspirantu un parasto dezodorantu) nepareizas lietošanas vērojami blakus efekti?

 Dr. I. Koha: „Var rasties blakusparādības, taču tas ir ļoti individuāli!” Jebkurā problemātiskā gadījumā jāatceras, ka vislabāk ir vērsties pie profesionāla ārsta - dermatologa!


Vai eko dezodoranti ir iedarbīgi (to, ka dabīgi, zina visas, bet daudzas šaubās par efektivitāti)?

„Svarīgs ir rezultāts,” ir pārliecināta ārste. „Pārējais ir katra paša izvēle. Ir gadījumi, kad viss ir kārtībā un arī tādi, kad dabiskais nelīdz!”


Kas vēl jāņem vērā lietojot dezodorantus?
Ja āda nav vesela - ir iekaisuma pazīmes vai mikrobrūcītes, pretsviedru līdzeklis varētu radīt papildu kairinājumu. Liekais apmatojums neietekmē sviedru rašanos, taču tas veicina nepatīkamā aromāta noturību - tātad, šādā gadījumā ir liela iespējamība, ka dezodorants nelīdzēs. Uzreiz pēc vaksācijas labāk lietot nevis pretsviedru līdzekļus, bet antibakteriālas ziepes un dezinficējošas augu tinktūras. Pirms dezodoranta vai antiperspiranta izmantošanas ir rūpīgi jāizlasa lietošanas pamācība. Kategoriski neiesaka pretsviedru līdzekli izmantot intīmai kopšanai, ja tas nav paredzēts tieši šādam nolūkam!



PAR PARASTAJIEM DEZODORANTIEM

Kas jāatceras, pirms izvēlēties dezodorantu?
Svīšana ir dabīgs un vajadzīgs process. Tā ir sviedru izdalīšanās no ādā esošajiem sviedru dziedzeriem. Svīšana notiek nepārtraukti, arī vispiemērotākajos temperatūras apstākļos, bez īpašas fiziskas piepūles. Savukārt pastiprinātu svīšanu sauc par hiperhidrozi, kad sviedri izdalās vairāk nekā vajadzīgs. Šajā gadījumā visbiežāk pastiprināti svīst paduses, plaukstas, pēdas, piere, turklāt tas notiek arī tad, ja temperatūra nesasniedz vasarīgo karstumu.


Kādos gadījumos lietot parasto dezodorantu?

Dr. I. Koha: „Ja sievietei šie parastie dezodoranti ir piemēroti un, ja izvēlētais, konkrētais līdzeklis strādā un ir efektīvs, tad tas jālieto un uz antiperspirantu pusi nav vērts lūkoties.” Tātad, ja tu nesvīsti pastiprināti un pretsviedru līdzeklis tev nepieciešams, lai nomāktu sviedru aromātu, tad visieteicamāk ir lietot parastos dezodorantus, nevis īpašus sviedru izdalīšanos nomācošus līdzekļus.


Vai var būt negatīvas sekas dezodoranta lietošanai uz citām ķermeņa daļām, ne tikai padusēm?

Dr. I. Koha: „Ja ir spēcīga alerģiska reakcija pret kādu noteiktu sastāvdaļu, tad lietošana noteikti nav ieteicama un ir jāpārtrauc.” Dezodoranti mēdz iedarboties ļoti dažādi, un katra cilvēka reakcija var būt absolūti individuāla.


Vai nepiemērots dezodorants var izraisīt pretēju efektu - pastiprinātu svīšanu?

Dr. I. Koha: „Nē, tas nav iespējams.” Nepiemērots dezodorants nevar izraisīt pastiprinātu svīšanu. Tas varētu nenovērst sviedru smaku, izraisīt kādas ādas reakcijas u.tml., bet ar svīšanas pastiprināšanos tam nav nekādas saistības.


PAR ANTIPERSPIRANTIEM

Kādos gadījumos vērts izmēģināt antiperspirantus?
Antiperspiranti pēc savas būtības ir paredzēti cilvēkiem, kuri svīst PASTIPRINĀTI. Tas nozīmē – tiem, kuri nepārtraukti jūtas slapji, turklāt, neatkarīgi no tā, vai aiz loga valda vasarīgas vai ne tik vasarīgas gaisa temperatūras. Pirms antiperspirantu lietošanas vēlams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, lai noskaidrotu, vai tiešām tev šie līdzekļi ir jālieto, vai tava problēma ir tik izteikta.


Kādus dermatoloģiskus traucējumus var izraisīt antiperspiranta lietošana?

 Dr. I. Koha: „Var rasties sviedru dziedzeru aizsprostojuma ierosināts strutains iekaisums – hidradenīts, tikpat reālas sekas var būt alerģisks vai kairinājuma kontaktdermatīts." 


„Var veidoties sastrutojumi, arī nelietojot dezodorantus, stāsta ķirurgs J.Dūmiņš. „Tas lielā mērā ir atkarīgs no katra indivīda ādas īpatnībām un imunitātes.” Nevar viennozīmīgi pateikt, ka attiecīgajam cilvēkam, lietojot dezodorantus vai antiperspirantus veidosies problēmas un otrādi.



Kā no šādiem, antiperspirantu izraisītiem, dermatoloģiskiem traucējumiem izvairīties? Kas jāievēro, kā lietot pareizi?

Ārste I. Koha ir pārliecināta, ka „katrai sievietei jāpiemēro, jāatrod savs kopšanas līdzeklis, kas vislabāk pildīs tā funkcijas un neizraisīs blakusparādības”. Viņa turpina: „Ja manītas blakusparādības – jāpārstāj izmantot iepriekšējo dezodorantu vai antiperspirantu! Šie līdzekļi obligāti jālieto tieši tā kā norādījis ražotājs, jo piedāvājumu klāsts ir ļoti plašs. Kāds antiperspirants būs jāizmanto reizi nedēļā, kāds vienu reizi dienā, kāds no rīta, cits vakarā. Noteikti būtu jāievēro uzklāt to uz attīrītas, nomazgātas, sausas ādas.”


Kur labāk iegādāties antiperspirantu?

Dr. I. Koha: „Tā ir katras sievietes pašas izvēle. Taču, ja dezodorants izraisījis alerģiskas reakcijas, kontaktdermatītu, hidradenītu, būtu jāizvēlas aptieku produkcija, kuru sastāvs īpaši piemērots jutīgai ādai. Kā arī hiperhidrozes (pārmērīgas svīšanas) gadījumā aptiekas produkcija palīdzēs ātrāk un efektīvāk mazināt simptomus un sūdzības.”


MŪSU LASĪTĀJU JAUTĀJUMI
Mūsu iepriekš publicētā raksta Es ļoti SVĪSTU - KO IESĀKT? rezultātā lasītājām radušies vairāki jautājumi par atsevišķiem Latvijā nopērkamiem pretsviedru līdzekļiem:



Kas īsti ir aptiekās nopērkamais līdzeklis „Maxim”?

Dr. I. Koha par „Maxim” saka: „Efektīvs antiperspirants, kas satur augstāku alumīnija hlorīdu procentu. Piemērots visiem ādas tipiem, cilvēkiem ar pastiprinātu svīšanu. Blakus parādības iespējamas jebkuram kosmētiskam līdzeklim un tas ir ļoti individuāli. Noteikti jālieto, ievērojot ražotāja norādīto instrukciju!"


Kādas mūsu lasītājas jautājums: „Vai varētu saņemt no ārsta dermatologa kādu komentāru/atzinumu par tādiem līdzekļiem kā, piemēram, „Dry Dry” vai „Perspi-Guard”, kuru sastāvā esošie alumīnija savienojumi ļauj izvairīties no "slapjām" padusēm?”

Dr. I. Koha: „Tie ir sevišķi spēcīgi antiperspiranti. Līdzekļi, kuru sastāvā ir paaugstināts alumīnija hlorīda daudzums. Līdzīgi kā „Maxim” šie ir piemēroti visiem ādas tipiem, bet īpaši cilvēkiem ar ļoti stipru svīšanu.” Arī lietojot šos līdzekļus, jāievēro ražotāja norādījumi un jebkuru problēmu gadījumā jākonsultējas ar ārstu!



Raksts sagatavots izmantojot www.espati.lv publicēto info.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru