trešdiena, 2014. gada 26. februāris

Ūdens Tavam skaistumam!

To, ka ūdens ir labs un tas ir jādzer – to zinām mēs visas. Ūdens ir nepieciešams gan normālai mūsu organisma darbībai, gan arī skaistumam – mūsu ādai. Bet kā tieši ūdens pietiekamība vai nepietiekamība ietekmē ādas izskatu? Cik daudz ūdens jāizdzer, vai tiešām bieži minētie 2 litri attiecas uz mums visām? Un vispār – kas tad notiek ar ādu, ja mēs tomēr ūdeni nepatērējam tik daudz cik nepieciešams?
IZDZERTAIS ŪDENS UN TAVAS ĀDAS SKAISTUMS – KĀDA IR SAISTĪBA?
Āda ir mūsu ķermeņa lielākais orgāns, kas sastāv no līdz pat 70% ūdens. Dziļākajos ādas slāņos ūdens koncentrācija ir vislielākā – 60%, bet virskārtā tie ir aptuveni 13%. Šie ūdens procenti ir būtiski, lai āda varētu normāli funkcionēt un kārtīgi aizsargāt mūsu organismu no apkārtējās vides iedarbības, kā arī būt elastīga, veselīga un mirdzoša, jeb vienkārši sakot – labi izskatīties. Ļoti būtiski ir ādu nepārtraukti apgādāt ar pietiekamu mitruma daudzumu, jo tā to visu laiku zaudē – gan ikdienā saskaroties ar apkārtējo vidi, ūdens iztvaiko, gan pastiprinātas slodzes rezultātā, organismam svīstot, tā ūdens rezerves vēl vairāk mazinot.
Ja ikdienā uzņemtais ūdens daudzums nav pietiekams, tad organisms rīkojas sekojoši – tas uzņemto ūdeni novirza dzīvībai svarīgāko orgānu darbībai, tādējādi gluži vienkārši „apdalot” tavu ādu, jo tās apūdeņošana nav dzīvībai primārais! Respektīvi, ja organismam jāizdara izvēle starp normālu nieru, aknu un sirds darbību vai ādu, tas, protams, izvēlēsies nieres, aknas un sirdi, jo tās gluži vienkārši tavai dzīvībai ir vitāli svarīgākas! Rezultātā āda, palikusi bez nepieciešamajām mitruma rezervēm, paliek sausa, pelēka un nespodra. Ja mitruma trūkums ir ilgstošs (lasi – tu regulāri nepatērē ūdeni sev vajadzīgajā daudzumā), āda sāk žūt un parādās grumbas, tā var kļūt plāna, sākt lobīties. Kādēļ tā notiek? Izskaidrojums ir gaužām vienkāršs – nepietiekama ūdens daudzuma rezultātā cieš arī ādā esošie asinsvadi, asinsrite, kas nespēj normāli funkcionēt, kā rezultātā āda netiek kā nākas apgādāta ar tai nepieciešamajām uzturvielām un skābekli.
SEJAS ĀDAS IZSKATS – CIEŠI SAISTĪTS AR IKDIENAS ŪDENS PATĒRIŅU!
Nepietiekama ikdienā uzņemtā ūdens daudzuma rezultātā, pirmā, kas cieš, ir tieši sejas āda. Seja ir tā mūsu ķermeņa daļa, kas nepārtraukti tiek pakļauta ārējās vides ietekmei. Šī iemesla dēļ, tā ir arī pirmā, kurā parādās tik netīkamās novecošanās pazīmes, kuras vēl vairāk pastiprina regulārs nepietiekams uzņemtā ūdens daudzums. Šis ir viens no populārākajiem iemesliem, kādēļ nereti gados vēl jaunas sievietes izskatās vecākas par savu bioloģisko vecumu. Ja ikdienā netiek patērēts gana daudz ūdens, sejas āda cietīs vēl vairāk kā visa pārējā ķermeņa āda, jo princips ir tieši tas pats – organisms to „apdalīs” par labu iekšējiem orgāniem, kuriem ūdens gluži vienkārši ir vairāk nepieciešams. Rezultāts – sejas āda kļūst sausa, zūd mirdzums, rodas velkošas sajūtas, parādās pelēcīgs tonis, sīkas krunciņas. Ilgstoši tā turpinot – jau redzamas grumbas, izteikts sausums un nespodrums.
Savukārt, ja ūdens ikdienā tiek uzņemts nepieciešamajā daudzumā, tad āda ir spējīga normāli funkcionēt, jo organismam ūdens pietiek un tas to „neaizņemas” no ādas. Līdz ar to āda izskatās veselīga, jo tiek nodrošināta normāla asinsrite ādā esošajos asinsvados (jau pēc 15 minūtēm, kopš izdzerta glāze ūdens, asinsrite uzlabojas!), kas savukārt spēj apgādāt ādu ar tai vajadzīgajām vielām un skābekli. Skābeklis savukārt nodrošina ādas labu izskatu – tas ir atbildīgs par veselīgu, sārtu, mirdzošu sejas toni, novēršot pelēcīgo krāsu. Vēl būtiski – pietiekams mitruma līmenis ādā nodrošina arī to, ka āda spēj labāk atjaunoties, kas ir būtiska ādas funkcija.
Vērā ņemama ir arī ūdens nepietiekama patēriņa un dažādu ādas izsitumu saistība. Pietiekams uzņemtā ūdens daudzums ik dienu garantē arī to, ka organisms spēs attīrīties no tam nevajadzīgā. Nav noslēpums, ka mēs ikdienā ar pārtiku un no apkārtējās vides uzņemam gan to, kas mums nepieciešams, gan to, bez kā varētu iztikt. Ūdens palīdz visas nevēlamās vielas izskalot no organisma. Ja ūdens netiek uzņemts pietiekami, tad viss nevajadzīgais krājas organismā un var „lauzties” uz āru tieši caur ādu dažādu izsitumu veidā.
CIK ŪDENS DIENĀ TAD ĪSTI IR JĀIZDZER?
Par to, cik daudz ūdens dienā būtu jāizdzer ir gana daudz diskutēts. Parasti populārākie ieteikumi norāda, ka jāizdzer būtu apmēra 2-3 litri ūdens dienā. Bet – vai tā tiešām ir? Izrādās, ka to, cik daudz ūdens tev dienā jāuzņem, norāda tieši tava ķermeņa uzbūve un tavs svars! Jo smagāks cilvēks, jo vairāk ūdens būtu jāpatērē! Formula, pēc kuras aprēķināt sev nepieciešamo dienā patērējamo minimālo ūdens daudzumu ir – 30ml ūdens uz vienu tava ķermeņa svara kilogramu dienā. Tātad, ja tu sver, piemēram, 56 kilogramus, tad ieteicamais minimālais ūdens patēriņš dienā tev būtu 1,68 litri!
Ko nozīmē – tīra ūdens patēriņš? Speciālisti uzskata, ka tieši ūdens ir tas, kas vislabāk apgādā mūsu ķermeni un tajā skaitā ādu, ar tai nepieciešamo mitrumu. No sava ikdienas uzņemtā ūdens daudzuma pilnīgi noteikti vari izslēgt kafiju, melno tēju, zaļo tēju, arī augļu un dārzeņu sulas neskaitās – ne pakās pirktās, ne svaigi spiestās (dietologi tās vispār pieskaita pie ēdieniem, nevis dzērieniem), par limonādēm un tamlīdzīgiem dzērieniem nemaz nerunājot. Tātad, šis dienā uzņemamais ūdens patēriņš attiecas TIKAI uz ūdeni, neliela atkāpe ir pieļaujama daļu šī ūdens uzņemot ar nesaldinātām (ūdens izvadi nestimulējošām) zāļu tējām.
Ļoti būtiska ir arī uzņemtā ūdens kvalitāte. Tas nozīmē – ūdenim jābūt tīram. Tādēļ vislabāk ir izvēlēties minerālūdeni, vai ūdeni kas ir filtrēts. Pērkot ūdeni veikalos, noteikti noskaidro, no kurienes šis ūdens ir nācis, kur iegūts, kāds ir minerālvielu sastāvs. Jo zināmāks vārds, jo drošāk, ka ūdens tiešām būs kvalitatīvs. Starp citu, tieši veikalos nopērkams ūdens ir laba izvēle arī tādēļ, ka tajā esošie minerāli ir sabalansētā daudzumā, lai vēl jo vairāk parūpētos par tavu labsajūtu, veselību un, protams, skaistumu!
KO VĒL VĒRTS ŅEMT VĒRĀ?
Vēl ir vērts pievērst uzmanību tam, kāds gadalaiks un laika apstākļi valda aiz loga. Lielā karstumā, vai gluži pretēji - aukstumā ūdens patēriņš ir jāpalielina, jo ādai tas ir papildus stress un tai nepieciešama palīdzība, lai ar to tiktu galā. Tas pats attiecas arī uz apkures sezonu, kad telpās gaiss ir ļoti sauss. Otra lieta – ēdienkarte. Jo vairāk uzturā tiek patērēti produkti, kas pastiprināti izvada no organisma ūdeni, piemēram, kafija, melnā tēja, sāļi ēdieni, kā arī alkohols, jo vairāk ūdens jāpatērē, lai kompensētu zudumu.

Vēl jāatceras, ka ļoti būtiski ir ne tikai uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu dienā, bet arī pareizi to darīt! Savs ikdienas ūdens daudzums ir jāuzņem pakāpeniski visas dienas laikā, nevis, piemēram, „visu vienā piegājienā“, lai nebojātu gremošanas sistēmas darbību un neradītu lieku tūsku ķermenī (piemēram, sadzeroties ūdeni pirms naktsmiera.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru